5 listopada 2015

Oświetlenie ewakuacyjne

oświetlenie ewakuacyjne

Parametry techniczne dotyczące oświetlenia awaryjnego określone są w kilku powiązanych ze sobą normach. Przez długi czas jedną z najważniejszych norm była norma PN-EN 1838:2005. Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne (obecnie wycofana i zastąpiona przez PN-EN 1838:2013-11). Zawiera ona wartości minimalne, jakie powinny zostać spełnione przez systemy oświetlenia awaryjnego. Ponadto, w każdym kraju mogą zostać wprowadzone regulacje zaostrzające dane przepisy, i tak też w przypadku Polski, zostało wydane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009r (Dz.U. Nr 56 poz.461 z dn. 7 kwietnia 2009 r.) zmieniające poprzednie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Nie są to oczywiście wszystkie normy, w których zawarte są wytyczne, co do oświetlenia ewakuacyjnego, jednakże są one jednymi z najważniejszych, jakimi należy się kierować.

Zgodnie z powyższymi normami, możemy podzielić oświetlenie awaryjne na oświetlenie zapasowe i ewakuacyjne. W ramach tego ostatniego, możemy wyodrębnić z kolei:

  • oświetlenie drogi ewakuacyjnej,

  • oświetlenie strefy otwartej,

  • oświetlenie strefy wysokiego ryzyka

Instalacje te należą do urządzeń przeciwpożarowych i powinny być wykonane zgodnie z projektem, a warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich prób potwierdzających, że działają one prawidłowo.

W jakich pomieszczeniach należy stosować oświetlenie awaryjne?

We wszelkich pomieszczeniach, w których możliwe jest nawet krótkotrwałe wyłączenie oświetlenia podstawowego, a co za tym idzie – może zaistnieć zagrożenie zdrowia czy życia ludzi, ale również zagrożenie środowiska czy duże straty materialne. Należy wówczas zasilić budynek co najmniej dwoma niezależnymi źródłami energii oraz wyposażyć go w samoczynnie załączające się oświetlenie zaopatrzone w moduł oświetlenia awaryjnego. Do obiektów, które powinny być zaopatrzone w instalację awaryjną zalicza się m.in. kina, teatry oraz sale widowiskowe, sportowe czy pomieszczenia o powierzchni ponad 1000 m2.

Zgodnie z przepisami, instalację oświetlenia ewakuacyjnego stanowi całość różnych elementów połączonych ze sobą, która zapewnia bezpieczne opuszczenie miejsca przebywania lub pozwalające zakończyć wykonywane przed zanikiem prądu niebezpieczne czynności. Za elementy instalacji uznaje się: źródła zasilania, oprawy awaryjne wraz z wyposażeniem, przewody połączeniowe między źródłem zasilania a oprawami, elementy konstrukcji takie jak puszki połączeniowe. Wszystkie te elementy razem powinny spełniać dwie zasadnicze funkcje – powinny działać przez określoną długość czasu (1h) oraz zapewniać właściwe natężenie światła wynikające z norm.

Gdzie i jak powinny być umieszczone oprawy awaryjne?

– minimum na wysokości 2m

– przy zmianie kierunku ewakuacji

– przy drzwiach ewakuacyjnych,

– przy skrzyżowaniu korytarzy,

– przy znakach ewakuacyjnych,

– w pobliżu wyjścia końcowego,

– w pobliżu schodów,

– w pobliżu punktu pierwszej pomocy,

– w pobliżu zmiany poziomu podłogi,

– w pobliżu urządzeń przeciwpożarowych i przycisków alarmowych.

Wytyczne w tym temacie są bardzo restrykcyjne, dlatego też ważne jest odpowiednie umiejscowienie oświetlenia awaryjnego. W każdym z tych przypadków sprawdzą się rozwiązania innego typu. Warto wziąć pod uwagę, że w biurowcach czy hotelach lepiej sprawdzą się nieco inne oprawy ewakuacyjne niż przykładowo w magazynach, centrach handlowych czy parkingach. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o oświetlenie ewakuacyjne mogą być lampy ewakuacyjne LED, które charakteryzują się mniejszym zużyciem energii i długą żywotnością. Niezwykle ważne jest, aby przywiązywać wagę do jakości oświetlenia, bowiem bardzo często bywa tak, że właściciele danego obiektu zaniedbują kwestie bezpieczeństwa, kupując oprawy pozbawione odpowiedniego certyfikatu oraz zapominając o ręcznym i automatycznym ich testowaniu.

Jednym z producentów, którzy profesjonalnie zajmują się produkcją i zapleczem bezpieczeństwa obiektów publicznych jest marka Hybryd, która działa na rynku oświetleniowym od 1986 roku. Oprawy Hybryd to jedne z najlepiej sprawdzających się lamp w warunkach produkcyjnych, wśród których każda została wyposażona we własny system zasilania- mikroprocesorem i z centralna baterią. Firma może pochwalić się gwarancją niezawodności i wysokiej jakości zachowanych standardów bezpieczeństwa poprzez certyfikat jakości PN-ISO 9001:2008.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone