14 września 2015

Wiesz, jakie wybrać oświetlenie do ogrodu?

Kinkiet ogrodowy

Oświetlenie jest jednym z istotniejszych elementów aranżacji ogrodu. Dobór odpowiednich lamp i produkowanego przez nie oświetlenia, ma równie ważne znaczenie, jak we wnętrzach. Oprócz charakteru barwowego światła istotny jest wybór rodzaju lampy zarówno pod względem montażu, jak i wyglądu.

Obecnie na rynku znajduje się kilka, jeśli nie kilkanaście rodzajów lamp, które można zamontować w ogrodzie. Dzisiaj na oświetlenie ogrodowe składają się m.in. słupki, lampy stojące Su-Ma, kinkiety montowane na elewacji budynku czy na ogrodzeniu, oprawy najazdowe, reflektory oraz plafoniery w stylu Bergman.

W sklepach, w dziale oświetlenia ogrodowego oferuje się także lampy parkowe, które dzięki swojej specyfikacji (szczelność oraz moc) spełnią swoje zadanie równie dobrze, jak lampy stricte dedykowane ogrodom.

Przykłady lamp ogrodowych

Lampa, którą chcemy zamontować na dworze, czy to do oświetlania posesji czy rozjaśnienia przestrzeni, powinna charakteryzować się wyższą klasą szczelności na wodę; minimum na poziomie IP42. Oprawy montowane w niedalekiej odległości od oświetlenie ogrodowebasenów, oczek wodnych czy fontann muszą już spełniać normę minimum IP65, tj, powinny być szczelne w przypadku skierowania na nie strumienia wody.

Popularnym rozwiązaniem w oświetleniu ogrodu są słupki, które ustawia się wzdłuż chodnika, prowadzącego od furtki, aż po drzwi posesji. Ich obudowę wykonuje się ze stali nierdzewnej. Ten model lamp funkcjonuje najczęściej w oparciu o żarówki ledowe lub halogenowe. W łatwy sposób można je połączyć z czujnikiem ruchu, dzięki czemu włączą się w chwili wejścia na teren ogrodu. Trzeba jednak mieć na względzie, że świetlówki energooszczędne źle współpracują z tego rodzaju modułami.

Do podświetlenia chodnika oraz podjazdu prowadzącego do garażu warto posłużyć się oprawami najazdowymi. Są to szczelne, wytrzymałe na duży nacisk oprawki montowane w podłożu. Z racji na ich położenie muszą być znacznie bardziej odporne na kontakt z wodą, aniżeli kinkiety instalowane na elewacji. Charakteryzują się również niewrażliwością na nacisk, dobrze jest, by cechowały się wytrzymałością do 1000 kilogramów. Dzięki temu najechanie kołem samochodu na oprawkę nie spowoduje jej uszkodzenia.

Oświetlenie ganku

Dużym uznaniem cieszą się kinkiety ogrodowe. Te montuje się w niedalekiej odległości od drzwi i frutki. Zamontowanie lamp naściennych w pobliżu domofonu w znaczny sposób ułatwi dostanie się na teren posesji. W sklepach często oferuje się kinkiety wyposażone w czujnik ruchu oraz czujnik zmierzchowy. Dzięki temu lampa włączy się samoczynnie, kiedy wykryje obecność człowieka. Przykładem oryginalnie zaprojektowanego oświetlenia ogrodowego jest oświetlenie marki Norlys. Lampy wykonane przez tego producenta zostały oparte na wysokiej jakości materiałów oraz w pełni uposażone w energooszczędne źródła światła. Forma Norlys działa na rynku od początku lat 60 i wykształciła się przede wszystkim w projektowaniu oświetlenia zewnętrznego. Największa inspirację czerpią z modeli norweski, wprowadzając w swoim designie lampy funkcjonalne oraz zachowane w gustownym i prostym tonie. Osoby, które cenią przede wszystkim nowoczesne wzornictwo powinny szczególna uwagę zwrócić na modele kinkietów ogrodowych marki GTV. Przeznaczone do montażu zewnętrznego zostały zbudowane z wysokiej jakości aluminium malowanego proszkowo (do wyboru czarny lub srebrny) o stopniu szczelności IP 54 [więcej o oznaczeniach opraw], posiadają klosz wykonany ze szkła hartowanego. 

Oprócz kinkietów, na gankach montuje się plafony i plafoniery. W przypadku obu tych lamp w zupełności wystarczy szczelność na wodę na poziomie IP42. Jeśli jednak oprawa jest bezpośrednio narażona na działanie deszczu, konieczne będzie zamontowanie oświetlenia o szczelności IP44.

Do oświetlenia posesji posłużą wszelkiego rodzaju reflektory. W sklepach dostępne są modele zarówno stojące, jak i wbijane w ziemię. Z racji na większą ilość ruchomych części, tego typu źródła światła muszą spełniać normę nie IP44, ale IP54. Pozwoli ona uchronić lampę nie tylko przed kontaktem z cieczą, ale również przed dostawaniem się do środka pyłu i piasku.

Przy wyborze żarówek, jakie zechcecie wkręcić do zakupionych lamp, powinniście zasugerować się rodzajem zadania, jakie będzie miało spełnić oświetlenie. Jeśli zdecydujecie się na energooszczędne LED-y, warto wykorzystać je w lampach, które będą działały przez dłuższy czas. Wszak, jeśli będziecie wybierać żarówki do opraw zamontowanych na ganku czy przy furtce, gdzie światło jest stale włączane i wyłączane, lepiej zdecydować się na LED-y, bądź halogeny, a unikać świetlówek energooszczędnych, które „nie lubią” częstego włączania i wyłączania.

Przed zakupem i montażem oświetlenia ogrodowego dobrze jest posłużyć się latarką i oświetlić obiekt, który chcemy podkreślić przy pomocy lampy. Dzięki temu uzyskamy wstępny obraz tego, czego się spodziewać.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone