28 kwietnia 2021

Detektor ruchu i ściemniacz – na co zwrócić uwagę?

Chyba każdemu zależy na tym, by zwiększyć komfort codziennego życia i dążyć do minimalizacji zużycia energii elektrycznej. Urządzeniami, które łączą te potrzeby są detektory ruchu i ściemniacze. Wprowadzenie ich do domu lub mieszkania znacząco poprawi jakość życia i zminimalizuje koszty związane z rachunkami za prąd.

 

Czujnik ruchu – rodzaje

Zanim zdecydujesz się na czujnik ruchu, musisz określić, jakie parametry będą dla Ciebie ważne i gdzie planujesz umieścić czujnik. Urządzenia dostępne na rynku różnią się zasięgiem, czułością, sposobem montażu, designem i wykorzystywaną technologią. Czujniki PIR – działają na podczerwień i rejestrują subtelne różnice temperatury w otoczeniu. Czujniki mikrofalowe działają niczym radar. Rozsyłają do otoczenia mikrofale i uruchamiają się, pod wpływem zniekształceń fal wywołanych ruchem. Urządzenia najnowszej generacji z tej kategorii posługują się falami elektromagnetycznymi, które nie przenikają ścian i drzwi, co w niektórych przypadkach jest zaletą. Urządzenia posługujące się mikrofalami należą do bardzo czułej grupy detektorów ruchu. Czujniki dualne łączą funkcję urządzeń wzbudzanych dzięki podczerwieni oraz mikrofalom i uruchamiają się dopiero, gdy obydwa sensory potwierdzą ruch. Do szczególnie czułych detektorów należą czujniki obecności.

 

Czujniki ruchu na podczerwień IS180-2 – czarny

Ściemniacz światła – jakie typy

Ściemniacze światła różnią się między sobą przede wszystkim sposobem obsługi. Najprostsze są ściemniacze obrotowe, wyposażone w pokrętło, którym bezpośrednio zmniejszysz natężenie emitowane przez żarówkę. Na rynku dostępne są także ściemniacze wyposażone w panel dotykowy, gdzie zarządzanie intensywnością światła odbywa się za pomocą dłuższego lub krótszego przytrzymania dłoni na wyznaczonym obszarze panelu dotykowego. Do najnowocześniejszych urządzeń regulujących natężenie światła należą ściemniacze obsługiwane zdalnie – za pomocą aplikacji w smartfonie lub pilota. Istnieją także urządzenia reagujące na określone dźwięki.

Ściemniacz LED DMX RF 2,4GHz 2 strefy panel

Miejsce montażu ma znaczenie

Wybierając czujnik ruchu lub ściemniacz, musisz wziąć pod uwagę planowane miejsce montażu. Jeżeli urządzenia mają pracować na zewnątrz budynku, powinny posiadać odpowiednią klasę szczelności, która uchroni je przed szkodliwym wpływem wilgoci oraz pyłu. W przypadku czujników ruchu montowanych np. na podjeździe czy przy wejściu do domu istotną rolę odgrywa stopień ochrony urządzenia przed promieniowaniem UV. Światło słoneczne może uszkodzić filtry i soczewkę detektora ruchu lub wywoływać fałszywe wzbudzenie czujnika.

 

Jak czujnik ruchu i ściemniacz pomagają obniżyć rachunki za prąd?

Oprócz poprawy komfortu codziennego życia poprzez idealne dostosowanie częstotliwości zapalania światła oraz jego natężenia do indywidualnych potrzeb Twoich oraz innych domowników, zastosowanie czujników ruchu istotnie wpływa na zużycie energii elektrycznej. Dzięki zaświecaniu światła tylko wówczas gdy jest to niezbędne oraz samoczynnemu gaśnięciu, gdy nikogo nie ma w pobliżu, zużywasz minimalną ilość energii na oświetlenie. Nie musisz przejmować się sytuacjami, że ktoś zapomniał wyłączyć światła na klatce schodowej czy przed drzwiami. Nie zawsze potrzebna Ci jest pełna moc żarówki. Często bardziej pożądane jest światło o niższym natężeniu, np. gdy odpoczywasz lub chcesz wykreować nastrojową atmosferę. Wtedy właśnie możesz użyć ściemniacza oświetlenia. Dzięki wykorzystaniu części mocy żarówki, zużywasz znacznie mniej prądu. Umiejętnie zastosowanie detektorów ruchu i ściemniaczy światła, zapewni Ci optymalizację zużycia prądu na potrzeby oświetlenia. Jednocześnie zachowasz maksymalny komfort podczas codziennych czynności.

 

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone