1 marca 2018

Lampy z czujnikiem ruchu – gdzie sprawdzą się najlepiej?

W dobie coraz większej automatyzacji systemów domowych, jednym z elementów wyposażenia instalacji jest funkcjonalne oświetlenie, które poza rozproszeniem mroku, będzie ściśle odpowiadać na nasze potrzeby jako użytkowników danej przestrzeni. Mowa o czujnikach ruchu, w domowej instalacji coraz częściej wykorzystywanych jako alternatywa dla klasycznych włączników.

W poprzednim artykule wspominaliśmy o tym czym jest czujnik ruchu oraz na czym polega jego funkcjonowanie. Dobrze zaprogramowany czujnik ruchu, poza zwiększeniem bezpieczeństwa ma także niebagatelny wpływ na domowy budżet, o czym warto wspomnieć w przypadku gdy zastanawiamy się nad zasadnością wykorzystania tego elementu w instalacji.

W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na strefach, w których lampy z czujnikiem ruchu sprawdzają się najlepiej w warunkach domowych.

oświetlenie z czujnikiem ruchu

Lampy z czujnikiem ruchu mogą zostać zintegrowane z systemem alarmowym, który podczas naszej nieobecności w domu będzie czasowo włączał lampy dając złudne wrażenie obecności domowników, lub reagował włączeniem alarmu. W tym wypadku istotny jest rodzaj czujnika, który powinien być odpowiednio skalibrowany, aby nie reagować na przebiegające zwierzęta lub wahania temperatury. W tym wypadku istotny jest wybór czujnika, który rejestruje obiekty albo za pośrednictwem emitowanego promieniowania podczerwonego (czujniki pasywne), fale elektromagnetyczne (czujniki aktywne), a także modele działające przy udziale ultradźwięków.

Gdzie najlepiej sprawdzają się lampy z czujnikiem ruchu?

Czujniki ruchu najlepiej sprawdzają się w tych miejscach, w których przebywamy stosunkowo rzadko, więc nie ma konieczności stałego oświetlenia. Najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo podczas pokonywania określonej trasy np. długiego korytarza, schodów lub w przypadku oświetlenia ogrodu czy podchodzenia do drzwi wejściowych. Nierzadko oświetlenie czasowe wykorzystywane jest w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych – garażach, piwnicy, komórkach czy spiżarniach.

Oświetlenie zewnętrzne

Czujniki ruchu najczęściej wykorzystywane są w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Głównie z uwagi na bezpieczeństwo stanowi integralny element systemu alarmowego, który za pośrednictwem programu umożliwia automatyczne włączenie światła, niekoniecznie spowodowane ruchem. Alarm czasowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wyjeżdżają na dłuższy czas i chciałyby zachować wysoki standard bezpieczeństwa, symulując swoją obecność. Niejednokrotnie okazało się, że wykorzystanie automatycznego programu, który o odpowiedniej porze uruchamiał oświetlenie zewnętrzne a także elementy oświetlenia wewnętrznego skutecznie chronił dom przed włamaniem.

Naświetlacz LED OSRAM Noxlite
Naświetlacz LED OSRAM Noxlite

 

Aby urządzenie zlokalizowane na zewnątrz domu funkcjonowało adekwatnie do naszych oczekiwań, tzn. włączało światło tylko na wypadek wykrycia ruchu człowieka jego czułość należy odpowiednio ustawić.

Wiele czujników ruchów przeznaczonych do montażu w strefach zewnętrznych posiada wbudowany czujnik zmierzchu, który aktywuje lampę dopiero po zmroku. Czujnik ruchu może być zintegrowany z oprawą, ale także można go kupić w formie dodatkowego modułu.

Montaż czujnika ruchu – na co zwrócić uwagę

Wybierając lampę z czujnikiem ruchu należy odpowiednio zaplanować jej montaż. Czujniki, których wykrywają promieniowanie, rejestrują ruch w linii prostej, z tego względu obszar monitorowania musi być całkowicie widoczny. W przypadku promieniowania, fale zakłócane są przez przedmioty m.in. szkło, dlatego należy ze szczególną starannością dobierać miejsce montażu czujnika ruchu, nie tylko tego na zewnątrz obiektu, ale w tym kontekście również wewnątrz pomieszczeń.

Wybierając czujnik ruchu należy również zwrócić uwagę na to jakie parametry szczelności zostały w nim zawarte. Zwłaszcza, jeśli nie kupujemy czujnika zintegrowanego z lampą, a jako dodatkowy moduł. Niektóre z nich mogą być przeznaczone wyłącznie do montażu wewnętrznego, dlatego ich parametry szczelności przed wilgocią będą znacznie niższe niż w przypadku czujników zewnętrznych.

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – prezentacja

Przykładem oświetlenia zewnętrznego, który polecamy wszystkim osobą zainteresowanym takim rozwiązaniem są lampy Steinel z czujnikiem ruchu. Kinkiety zewnętrzne zostały zaprojektowane w oparciu o stylistykę starodawnych lamp ulicznych, dzięki czemu zachowują wysoki poziom elegancji, a z uwagi na wbudowany czujnik nie zwracają uwagi przechodniów. Oprawa została zbudowana z materiału o współczynniku ochrony IP44 dzięki czemu zawieszona na ścianie elewacyjnej skutecznie chroni instalacje przed działaniem czynników atmosferycznych.

Lampa z czujnikiem ruchu L190S - biała Lampa z czujnikiem ruchu L190S - czarny

Lampa Steinel posiada wbudowany czujnik ruchu, którego system pozwala na indywidualne zaprogramowanie czasu świecenia od 5 sekund do 15 min oraz ustawienie progu czułości zmierzchowej w zakresie 2 – 2000 luksów.

Dzięki dodatkowym przesłonom można dowolnie manipulować kątem rejestracji czujnika. W naszym sklepie internetowym znajdziesz lampy Steinel z czujnikiem ruchu w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i czarnym.

Alternatywą dla kinkietów są plafony zewnętrzne, które doskonale sprawdzają się nie tylko przy wejściu do domu, ale także przy zejściach do piwnicy lub w wiatrołapach, na gankach czy wjeździe do garażu.

Plafon zewnętrzny z czujnikiem ruchu

Plafoniera PSC 2xE27 z czujnikiem ruchu

Prezentowany model plafonu pochodzi z katalogu marki Zext. Z uwagi na współczynnik ochrony IP20 sprawdzi się przy montażu w zamkniętych częściach domu jako funkcjonalne oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu, a także w pomieszczeniach gospodarczych. Plafon posiada mleczny, szklany klosz ze srebrnymi uchwytami, które ułatwiają jego montaż.

Wbudowany moduł z czujnikiem ruchu posiada regulowany obszar rejestru do 8m oraz możliwość indywidualnego określenia czasu świecenia od 10 sekund do 12 minut.

Plafon Vela Greenlux to propozycja przeznaczona do montażu na zewnątrz budynku. Plafon zewnętrzny z czujnikiem ruchu posiada szczelność na poziomie IP44, dzięki czemu stanowi ona wystarczającą ochronę przed działaniem nie tylko drobin kuchu i pyłu, ale również wilgoci. Obudowa została wykonana z polipropylenu dzięki czemu instalacja zawarta w oprawie może wykonywać prace w temperaturze od -15 do +30 stopni. Moduł czujnika ruchu posiada regulację zasięgu, wynoszącą do 8m oraz regulację czułości zmierzchowej do 2000 luksów. Czas świecenia może zostać dopasowany indywidualnie w granicach od 10 sekund do 12 min.

W odróżnieniu od innych modeli plafon zewnętrzny Velo wykorzystuje czujnik ruchu działający na podstawie mikrofali, dzięki czemu nie reaguje na ciepło w swoim obszarze lecz na obecność, wysyłając sygnał o wysokiej częstotliwości. Odbity sygnał powraca do czujnika zniekształcony, jeśli w tym wypadku czujnik zarejestruje obiekt w ruchu uruchomi włącznik światła. Czujniki wykorzystujące system mikrofali powinny zostać odpowiednio wyregulowane, aby reagować na duże obiekty w ruchu, nie tylko na otwierające się drzwi czy przebiegające zwierzęta.

Więcej o funkcjonowaniu i różnych czujnikach ruchu dowiesz się z naszego artykułu: https://www.luxmarket.pl/strefa-wiedzy/wybieramy-lampy-z-czujnikiem-ruchu/

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone