28 września 2015

Na co zwrócić uwagę, wybierając żarówkę?

świetlówki

Kupując wszelkiego rodzaju źródła światła powinniśmy zwrócić uwagę na kilka różnych aspektów. Są to między innymi: pobierana moc, wydajność żarówki, barwa światła i trwałość. Nie można powiedzieć, że któryś z tych aspektów jest ważniejszy od pozostałych, choć dla każdego będzie liczyć się coś innego.

Dzisiaj chciałbym przedstawić zagadnienie wydajności (skuteczności) świetlnej oraz pokazać, jak łączy się ono z mocą danej żarówki. Dla potrzeb tego tekstu posłużę się czterema produktami – dwunastowoltową żarówką halogenową o mocy 10W firmy eLux, świetlówką energooszczędną firmy Osram o mocy 11W, żarówką LED firmy eLux o mocy 7W oraz żarówką tradycyjną firmy Ge Lighting o mocy 40W.

Wszystkie z wyżej wymienionych modeli – oprócz żarówki halogenowej – osadzono na trzonku E27. Starałem się wybrać modele o podobnej mocy i podobnym trzonku. Brak żarówki tradycyjnej o mocy oscylującej wokół 10W zmusił mnie do wybrania takiego, a nie innego produktu.

Czym jest strumień światła?

Strumień świetlny jest wielkością fizyczną określającą całkowitą moc źródła. Jednostką miary, jaką określa się moc danej żarówki jest lumen.

Moc strumienia świetlnego określa się poprzez oddziaływanie światła na oko obserwatora. Strumień charakteryzuje czułość naszego oka, nie znaczy to jednak, że im większa moc, tym jaśniejsze światło. Skala strumienia dla fali i długości świetlnej jest wprost proporcjonalna do energii niesionej przez światło.

Moc źródła a jego skuteczność świetlna

Skutecznością świetlną określamy stosunek strumienia, o którym pisałem powyżej, do pobieranej przez źrodło energii. Jednostką, jaką określamy skuteczność jest lm/W (lumen/Wat). Im wyższa moc przy niższym poborze energii, tym lepszy wynik.

żarówka

W przypadku tradycyjnej żarówki jest to od 8 do 10 lumenów na Wat. Dla lampy halogenowej wartość ta wynosi do 16 lumenów/Wat. Światlówka powszechnego użytku to bagatela od 45 do 60 lm/W. Konkurencję bije jednak na głowę żarówka LEDowa, gdzie pojedyncza biała dioda charakteryzuje się skutecznością na poziomie od 26 (te starych typów , których w praktyce już nie ma na rynku) do 150 lm/W, a w warunkach laboratoryjnych dochodzi nawet do 300lm/W!

Skuteczność świetlna w rzeczywistości

Wspomniana wcześniej dziesięcio watowa żarówka halogenowa cechuje się strumieniem na poziomie 330 lumenów. W efekcie skuteczność tego źródła światła wynosi 33 lm/W. Trzeba jednak podkreślić, że ten modeł osadzono na trzonku GU4, a nie E27, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych źródeł.

Świetlówka OSRAM z serii DULUXSTAR to źrodło o mocy 11W osadzone na trzonku E27. Strumień świetlny tej konkretnej świetlówki wynosi 600 lumenów, co daje 54,5 lm/W, ponad 20 lumenów na Wat więcej, niżeli w żarówce halogenowej. Trzeba też zaznaczyć, że żywotność świetlówki przewyższa dwukrotnie żywotność tego konkretnego halogenu.

Jeszcze lepszy wynik uzyskuje żarówka ECO LED firmy eLux. Tutaj moc strumienia wynosi 650 lumenów, ale przy mocy zaledwie 7W. Pozwala jej to osiągnąć efektywność na poziomie 92 lm/W! Co więcej, jej trwałość przewyższa świetlówkę pięciokrotnie, zaś żarówkę halogenową aż 10 razy.

Wynik tradycyjnej żarówki o mocy strumienia na poziomie 320lm i mocy źródła w wysokości 40W, co daje efektywność na poziomie 8 lm/W, sprawia, że żarowe źródło światła zostaje daleko w tyle poza konkurencją.

Dlatego oprócz sprawdzenia mocy strumienia świetlnego danej żarówki, dobrze jest obliczyć efektywność danego źródła. Czasem bardziej będzie opłacało się wykorzystanie dwóch źródeł o słabszym strumieniu i niższej mocy, aniżeli wykorzystanie jednego źródła, które da światło równie mocne, jak dwie żarówki, ale przy tym pobierze znacznie więcej energii.

Warto także mieć na względzie, że mniejsza żywotność przyczyni się do częstszej wymiany żarówek. Niskiej jakości żarówka, cechująca się trwałością na poziomie około 3 tysięcy godzin, szybciej straci swoją efektywność, aniżeli źródło, którego żywotność oszacowano na 30 tysięcy godzin pracy.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone