25 stycznia 2024

Oprawy uliczne, czyli jak wybrać oświetlenie do przestrzeni miast

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w kluczowych miejscach publicznych ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu użytkowania tych miejsc, a także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników tejże przestrzeni. 

Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej – podstawowa funkcja lamp

Najważniejszym zadaniem oświetlenia miejskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom przestrzeni miejskiej. Dobre oświetlenie uliczne powinno eliminować cienie i ciemne zakątki, zapewniając równomierne rozświetlenie w całej swojej okolicy. To również spore wyzwanie dla projektantów takich systemów, którzy muszą mądrze rozmieścić takie właśnie latarnie, by uzyskać odpowiedni efekt. Odpowiednia moc i zasięg lamp ulicznych  jest zatem kluczem. Muszą one wszak oświetlić chodniki, a nierzadko również drogi. 

Lampy uliczne, a kwestia energooszczędności

Również wartości ekologiczne przyświecają wielu ośrodkom miejskim. Można stosować oczywiście miejskie oświetlenie typu LED, które siłą rzeczy energii zużywa nieco mniej, ale ciekawym rozwiązaniem jest pójście o krok dalej i instalowanie kompleksowych lamp solarnych. Mają one doskonałe jak na takie rozwiązanie natężenie światła, a nie wymagają praktycznie niczego poza uruchomieniem. Same gromadzą energię dzięki panelowi słonecznemu i zużywają ją po zmroku. To rozwiązanie niezwykle kompleksowe, które może być stosowane chociażby wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie jest możliwe podłączenie sieci miejskiej.

Latarnia solarna CSL-830 LED

Latarnia solarna CSL-830 LED dająca aż 3600 lumenów oświetlenia jest doskonałym przykładem takiego właśnie oświetlenia. 

Lampy uliczne o odpowiedniej klasie szczelności – długotrwałe użytkowanie

Ważne oczywiście, by wszystkie lampy w przestrzeni miejskiej posiadały odpowiednie atesty, były solidnie wykonane, ale szczególnie, aby posiadały należytą klasę szczelności. IP65 w tym wypadku powinno być absolutnym standardem, bowiem dzięki temu urządzenia te będą odpowiednio chronione przed wiatrem, deszczem, śniegiem, mrozem i wszystkimi innymi czynnikami zewnętrznymi z którymi musimy się liczyć. 

Nie tylko walory techniczne – stylowe wykonanie ma znaczenie

Oczywiście dobranie odpowiedniego natężenie światła, jego barwy, a także innych walorów technicznych jest niezwykle ważne, a nawet najważniejsze w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa. Nie ukrywajmy jednak, że również miejskie lampy muszą się dobrze prezentować. Ośrodki miejskie coraz częściej również na ten aspekt zwracają uwagę. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż tego rodzaju inwestycje są dzisiaj bardzo skrupulatnie oceniane przez wiele środowisk, a także ośrodki miejskie postrzegają kwestie oświetlenia również jako swoją wizytówkę. 

Oprawy parkowe i ogrodowe

Nieco innym typem rozwiązania są oprawy parkowe, które często bywają wykorzystywane również w większych ogrodach. To rozwiązanie, w którego przypadku estetyka ma jeszcze większe znaczenie. Również w ich wypadku stosuje się często oświetlenie typu LED oraz rozwiązania inteligentne, które mają za zadanie zmniejszyć zużycie tak cennej dziś energii.

Latarnia ogrodowa V-TAC

Często znajdziemy wśród nich wiele modeli zdobionych, jak chociażby latarnia ogrodowa V-TAC posiadająca trzy niezależne źródła światła i doskonale stylizowana. Takie modele znacząco uprzyjemnią czas spędzony w parku lub naszym ogrodzie. 

Krok w stronę nowoczesności – co nowego w lampach ulicznych? 

Nie da się ukryć, że nowoczesne miasta chcą być postrzegane jako miasta smart, a także dbać o zmniejszenie zużycia energii. I co ciekawe do obu tych zadań można również wykorzystać w pewien sposób oświetlenie lampami ulicznymi. Coraz popularniejsze stają się inteligentne systemy oświetleniowe, które pozwalają między innymi na zdalne sterowanie i monitorowanie oświetlenia miejskiego. To również możliwość reagowania z użyciem czujnika ruchu czy też czujnika zmierzchowego. To wszystko pozwala na poczynienie całkiem sporych oszczędności w momencie, gdy nikt nie korzysta na przykład z parku, alei czy też innych mniej uczęszczanych nocą miejsc. Tradycyjnie na stałe uruchomione oświetlenie pozostaje w miejscach najbardziej newralgicznych. Systemy zarządzania inteligentnie miejskim oświetleniem są już wdrażane nawet w mniejszych miejscowościach. 

Podstawowe funkcje oświetlenia w przestrzeni publicznej

  • zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom
  • funkcja dekoracyjna
  • dobra dostępność do miejsc publicznych po zmroku
  • poprawa oceny ośrodków miejskich, zwiększenie prestiżu poprzez atrakcyjne doświetlenie

 

Masz pytania odnośnie produktów?  ZADZWOŃ: Tomasz Sobczyk 728-377-065

 

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone